Notebook adaptörü alırken

Notebook adaptörü alırken nelere dikkat edilmelidir?

Lenovo Teknik Servis İzmir
Lenovo Teknik Servis İzmir

Notebook adaptörleri yüksek voltajda gelen elektriği (220-110) notebookların ihtiyaç duyduğu voltaja indirir çalışmasını sağlar ve bataryayı şarj eder. Notebookların uygun adaptorü kullanmaları olmazsa olmaz bir özelliktir.

Yeni notebook adaptörü alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Öncelikle laptobunuzun gereksinimi olan voltaj ve amper değerlerinde olması, giriş soket kısmının uygunluğu temeldir.Bu üç unsur doğru sağlandıktan sonra önemli olan garantili güvenilir ürünlerin kullanımıdır.

Fiyat anlamında düşük olan notebook adaptörleri, üretim maliyetlerinin düşük olabilmesi için kullanılan parça kaliteleri de düşük olacağı için sağlıklı olmayacaktır.

1- Eğer kalitesiz yada sıradan bir adaptör kullanırsam notebookuma ne gibi zararları olur ?

Notebookunuzun bataryasına ihtiyacından fazla yada eksik volt-amper yani watt gönderir ve buda bataryanıza direk gözle görünür zarar vermesede pil hücrelerine zamanla zarar verir, ömrünü kısaltır. Yani bataryanızı bozar.
( Bu arada Volt x Amper = WATT işin elektronik formülüdür. )

Lenovo Adaptör Şarj
Lenovo Adaptör Şarj

2- Başka bir notebook adaptörünün ucu benim notebookuma uyuyor, kullansam zararı olurmu ?

Mutlaka notebookunuzun orjinal adaptörünü yada orjinale yakın muadil olanını kullanınız. Bilgisayarınızın altında yazan volt-amper-watt değerleri ile birebir aynı olan adaptörü kullanınız.
Aynı marka bile olsa uç girişi aynı diyerek farklı adaptörleri kesinlikle notebookunuza takmayınız. Volt- Amper değerlerinin 1 birim farklı olması bile beklemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Örneğin; notebookunuzun aşırı ısınmasına sebep olabilir ve bu aşırı ısınma sonucu adaptörünüz ufak çaplı bir bomba gibi patlayabilir ve notebookunuza veda etmenize sebep olabilir ve size fiziksel aynı zamanda maddi zararlar verebilir.

3- Orjinal adaptör yerine muadil adaptör kullanmak ne kadar doğru ? 

Aslında orjinal adaptör demek; tam anlamıyla üzerine düşen görevi – işlevi yapabilen demektir. Yani sadece bir yerde yada  bir marka adı altındaki ürün orjinaldir diye bişey söylemek açıkcası pek mantıklı değildir.
Eğer ki muadil olarak aldığınız adaptör, orjinali ile ayni volt-amper değerlerinde ise ve adaptörün asıl görevi olan AC – DC doğrultma işini tam olarak yapıyorsa güvenle kullanabilirsiniz.

4- Yeni bir adaptör aldım ve bilgisayarımı şarj ediyor, başka bir şeye bakmama gerek varmı ?

Volt-amper değerleri tam uyuşuyor, adaptörünüz anormal şekilde ısınmıyor, dikkatle dinlediğinizde adaptörden vınlama vb sesler gelmiyorsa içiniz rahat bir şekilde kullanıma devam ediniz.

5- Adaptörümü hangi ortamda ve nasıl kullanmalıyım ?

Adaptörünüzü kullanırken dikkat etmeniz gerekenler;

1- Adaptörü mutlaka kuru, nemsiz, elektrik kablolarıyla dolu olmayan, manyetik alan olmayan, temiz bir ortamda kullanınız.
2- Adaptörün kablosuna nazik davranınız.
3- Notebook adaptör girişine farklı cisimler sokmayınız ve temiz tutunuz.
4- Adaptör ucu notebooka takılı iken ucu sağa sola çevirmeyiniz, zorlamayınız.  Şayet yaparsanız uçtaki pinlerin kırılmasına sebep olabilir ve elektrik kaçağına sebep olabilirsiniz.Buda ya notebooka yada size zarar verir.
4- Mutlaka topraklamalı priz kullanınız. Bu sayede hem notebookunuzu hemde kendi sağlığınızı güvenceye almış olursunuz.
5- Adaptörün kablosu kırılmış veya kopmuş ise rastgele bantlama yapmayınız. Bu tarz durumlarda en güzeli kabloları lehimleyip üzerinde silikon veya plastik eriterek orjinale yakın bir yalıtım sağlamaktır.

Adaptörün içini açmayınız.

Bilgisayar teknik servis hizmetlerimizden bazıları;

notebook format işlemleri
notebook yazılımsal sorunların giderilmesi
İnternet bağlantı sorunlarının giderilmesi
notebook performans sorunları
şarj soket girişi onarımları
notebook ekran değişimleri
hard disk değişimleri ve onarımları
laptop ram ilavesi yada onarımı
batarya satışı
adaptör satışı
notebook klavye değişşim yada onarımları
notebook kasa onarımları
notebook bakım işlemleri
termal macun değişimleri…

İzmir notebook teknik servis EDK Bilgisayar kuruluşudur.

 

Call Now Button
Open chat
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?